Migrény způsobují jasnou citlivost na světlo a hluk.

Migrény způsobují jasnou citlivost na světlo a hluk.

Pokud se nadměrně spoléháte na inhalátor pro rychlou úlevu, astma není pod kontrolou. Možná budete muset poté navštívit lékaře. Zkontrolujte různé aspekty, jako je krevní tlak, zdraví a aktivita, frekvence útoků a další faktory. Používejte zvlhčovače a čističe vzduchu, abyste zajistili, že znečištění nebude stav dále zhoršovat.

Bolest hlavy: Definice

Mnoho lidí trpí bolestmi hlavy a mezi některé z nich patří i lidé trpící migrénami. Bolest hlavy může být příznakem vážného zdravotního stavu a pro správnou léčbu musíte navštívit specialistu na bolesti hlavy. Bolest hlavy, definovaná jako bolest vycházející z hlavy nebo horní části krku, pocházející z tkání a struktury obklopující lebku nebo mozek, se může pohybovat od mírné až po intenzivní a přerušovanou. Bolest může být také tupá nebo ostrá, pulzující nebo konstantní povahy. Protože mozek postrádá nervy k vyvolání bolesti, tenká tkáň obklopující kosti a svaly, které obalují oči, uši, dutiny, dovednosti a pokrývají povrch mozku a míchy, nazývané periosteum a meningy, mohou trpět zánětem z různých příčin a vést k bolestem hlavy.

Klasifikace bolestí hlavy

Podle International Headache Society existuje mnoho typů bolestí hlavy kromě silné migrény. Tři hlavní klasifikace bolestí hlavy jsou založeny na zdroji bolesti:

Kraniální neuralgie, bolesti obličeje a dalšíSekundární bolesti hlavyPrimární bolesti hlavy

Primární bolesti hlavy

Tato kategorie zahrnuje migrény, tenzní bolesti hlavy a klastrové bolesti hlavy. Další méně běžné druhy bolesti hlavy jsou také zařazeny do této kategorie. Nejběžnějším typem primární bolesti hlavy jsou tenzní bolesti hlavy. Tenzní bolest hlavy je častější u žen a podle WHO tímto stavem trpí 1 z 20 ve vyspělých zemích. Druhým nejčastějším typem primární bolesti hlavy je migréna. Postihuje dospělé i děti. Chlapci i dívky jsou zpočátku stejně postiženi migrénou, ale poté jsou postiženy více ženy než muži. Clusterové bolesti hlavy jsou vzácné a postihují většinou ve věku 20 let.

Primární bolesti hlavy ovlivňují kvalitu života a mohou být extrémně vysilující. Tyto bolesti hlavy nejsou nebezpečné, ale mohou být spojeny s příznaky replikujícími mrtvici. Co tedy odlišuje migrénu od jiných bolestí hlavy? Není to množství bolesti, na rozdíl od všeobecného mínění.

Sekundární bolesti hlavy

Ty jsou výsledkem strukturálních faktorů ovlivňujících buď hlavu, nebo začátek krční oblasti. Sekundární bolesti hlavy, od bolestí hlavy až po sinus, mohou být také život ohrožující, jako je krvácení do mozku nebo infekce, jako je meningitida a encefalitida. Sekundární bolesti hlavy pokrývají širokou škálu od bolestí hlavy po otřesu mozku po traumatické. Patří mezi ně také nadměrné užívání léků a bolesti hlavy při kocovině. Ty jsou způsobeny požitím alkoholu a doprovodnou dehydratací.

Kraniální neuralgie, bolesti obličeje a jiné bolesti hlavy

Neuralgie znamená bolest nervů. Kraniální typ zahrnuje zánět jednoho z 12 hlavových nervů vycházejících z mozku, který ovládá svaly a přenáší senzorické signály. Nejběžnějším typem bolesti hlavy je neuralgie trojklaného nervu postihující hlavový nerv V, trigeminální nerv. Tento senzorický nerv přenáší signály do obličeje a může mít za následek intenzivní bolest po podráždění nebo zánětu.

Druhy bolestí hlavy: Od migrény k napětí

Migréna

Foto: Pedro Vera/ CC BY

Migréna se týká pulzující a opakující se bolesti hlavy, která postihuje jednu stranu hlavy. Má také další příznaky, které jsou s tím spojené, jako je nevolnost, zvracení, citlivost na světlo a poruchy vidění. Migréna může trvat od pouhých 4 hodin až po tři dny. Frekvence se však u jednotlivých osob liší. Jedná se o neurologický stav a je to jeden z nejvíce invalidizujících stavů trvajících po celý život.

Zatímco jiné bolesti hlavy jsou signály bolesti v hlavě, které lze léčit volně prodejnými léky a léky a jsou výsledkem únavy až stresu, přesný důvod migrény není znám. Někteří vědci se domnívají, že je to výsledek abnormálního fungování mozku. Pacienti s migrénou jsou ve věku od 20 do 40 let a 80 procent všech pacientů trpících migrénou jsou ženy. Genetický faktor byl také zaznamenán u migrén vyskytujících se napříč rodinami.

Příznaky migrény jsou zcela odlišné. Hlavním příznakem je hluboká a pulzující bolest za nebo blízko oka na jedné straně hlavy. To se liší od tenzní bolesti hlavy, které je více generalizované a vyskytuje se kolem krku nebo hlavy. Migrény způsobují jasnou citlivost na světlo a hluk. Pacient s migrénou je citlivý i na silné pachy. Mezi další faktory, které se účastní, patří nevolnost a zvracení. Podrážděný žaludek je také spojen s migrénami, ale ne s tenzními bolestmi hlavy.

Vizuální aura se také může objevit před začátkem migrény. Liší se v závislosti na anamnéze migrény u pacienta. Aura se může pohybovat od ztráty řeči po pocity v pažích a nohou nebo ztrátu zraku. Spouštěče migrény zahrnují některé nápoje a potraviny, stejně jako silné pachy, přepětí a narušený spánek. Potraviny, o kterých je známo, že spouštějí migrény, sahají od mléčných výrobků po čokoládu a zpracované potraviny, stejně jako maso bohaté na dusičnany. Mezi další spouštěče patří kofein, kouření a alkohol.

Migréna S Aurou

Autor fotografie: Amazon

Mezi varovné signály patří poruchy vidění nebo necitlivost paží nebo nohou. Příznaky odezní do půl hodiny a výsledkem je silná bolest. Existuje genetický faktor, ale může to vyvolat emoční stres, příliš velký hlad, změny nadmořské výšky, světla a některé potraviny a hormony.

Tento typ migrény se léčí pomocí biofeedbacku, ergotaminu, dihydroergotaminu a 5HT agonistů. Účinné jsou také kombinované přípravky s kofeinem, analgetiky nebo léky, které stahují cévy, ledové obklady a sliz. Prevencí může být antikonvulziva, jako je divalproex sodný a beta-blokátory, jako je timolol.

Migréna bez aury

Jedná se o jednostrannou pulzující bolest bez aury, ale se všemi ostatními příznaky. Léčba a zvládání stavu i příčiny jsou stejné jako u migrény s aurou.

Alergie Bolest hlavy

Tento typ bolesti hlavy je charakterizován příznaky, jako je celková bolest, slzení očí a ucpání nosu. Mezi faktory způsobující tuto bolest hlavy patří sezónní alergie. Patří sem pyl, roztoči a plísně. Ačkoli tomuto stavu nelze zabránit, antihistaminika, jako jsou topické, nosní a kortizonové spreje nebo injekce pro desenzibilizaci pacienta, mohou být účinné.

Aneuryzmata

Tento druh bolesti hlavy je nebezpečný a život ohrožující. Častá migréna nebo klastrové bolesti hlavy mohou mít podobné příznaky. Tady ale rozdíl končí. Slabost nebo vyboulení cévních stěn může způsobit prasknutí nebo mrtvici a umožnit únik krve, což způsobuje bolest, ztuhlost v krku a dvojité vidění. Tento stav může způsobit, že člověk nakonec ztratí vědomí. Mezi vyvolávající podněty patří nadměrná hypertenze. Tendence k tomuto stavu je u některých lidí také přítomna od narození. Abyste tomuto stavu zabránili, musíte si dávat pozor na zvýšení krevního tlaku. Aneuryzma také vyžaduje chirurgickou léčbu, pokud je zjištěna včas.

Tento stav může způsobit, že člověk nakonec ztratí vědomí. Mezi vyvolávající podněty patří nadměrná hypertenze. Tendence k tomuto stavu je u názory na candidol některých lidí také přítomna od narození. Abyste tomuto stavu zabránili, musíte si dávat pozor na zvýšení krevního tlaku. Aneuryzma také vyžaduje chirurgickou léčbu, pokud je zjištěna včas.

Artritida Bolest hlavy

Jedná se o bolest hlavy, která přichází ze zadní části hlavy nebo krku a zhoršuje se pohybem. Je způsobena zánětem cév v hlavě nebo kostními změnami ve stavbě krku. Mechanismy, které stojí za příčinami, nejsou dostatečně pochopeny a léčba zahrnuje především protizánětlivé léky a myorelaxancia.

Kofeinové abstinenční bolesti hlavy

Odrazová dilatace krevní cévy způsobuje křečovité bolesti spojené s touto bolestí hlavy. Obvykle se vyskytuje po konzumaci velkého množství kofeinu. Vyvolávajícím faktorem je kofein a ukončení konzumace kávy je jediný způsob, jak stav zcela vyléčit.

Chronická každodenní bolest hlavy

Jedná se o širokou kategorii poruch hlavy, které se vyskytují během 15 dnů v měsíci. Trvání bolesti hlavy může být déle nebo méně než čtyři hodiny. Od transformované migrény po epizodické tenzní bolesti hlavy, nadměrné užívání léků až po jiné faktory, bolest hlavy může být léčena v závislosti na příčině. Léčba je založena na diagnóze, která se soustředí především na dobu trvání a počet bolestí hlavy za měsíc. Pacientům s ICHS se doporučuje nepoužívat příliš mnoho analgetik.

Cluster Bolest hlavy

Klastrová bolest hlavy je spojena s bolestí v bodech v blízkosti oka. To může být způsobeno ucpáním nosu a slzením oka a také zarudnutím obličeje. Bolest se může objevit, když pacient spí. Může trvat několik hodin ve dnech nebo týdnech nebo dokonce měsíc. Poté může zmizet téměř na rok. 80 procent klastrových pacientů jsou muži ve věku 20 až 50 let.

Důvodem mohou být příčiny, jako je nadměrná konzumace alkoholických nápojů nebo přílišné kouření. Léčba zahrnuje intranazální aplikaci anestetik, která jsou lokalizovaná. Další léčba zahrnuje kyslík, sumatriptan a ergotamin. K prevenci tohoto stavu se pacientům doporučuje používat steroidní léky, blokátory kalciových kanálů, lithium a ergotamin.

Bolesti hlavy související s depresí

Autor fotografie: Amazon

Deprese také způsobuje bolestivé organické stavy, jako jsou bolesti hlavy. Bolest hlavy v takovém stavu pochází z emocionálních, psychologických a fyzických příčin. Léčba deprese je postupná a diagnóza může být často přehlédnuta. Deprese je stav způsobující bolest hlavy, a proto se musí léčit. Lékaři předepisují tricyklická antidepresiva, SSRI nebo MAO léky k léčbě bolesti hlavy spojené s depresí.

Únava očí Bolesti hlavy

Tento typ bolesti hlavy je charakterizován čelní, oboustrannou bolestí spojenou s únavou očí. Astigmatismus, krátkozrakost nebo hypermetropie a svalová nerovnováha přímo souvisejí s bolestmi hlavy z únavy očí.

Námaha Bolest hlavy

Jedná se o typ bolesti hlavy způsobený krátkodobou fyzickou námahou nebo pasivní formou námahy. Mezi příčiny námahových bolestí hlavy patří organická onemocnění nebo dokonce migrény a skupinové bolesti hlavy. Je třeba přesně posoudit příčiny a léčba zahrnuje aspiriny, propranolol a indometacin. K nápravě organického stavu může být zapotřebí chirurgický zákrok. Vyhněte se prudkým cvičením nebo fyzickému přepětí, abyste tuto bolest hlavy odstranili.

Horečka Bolesti hlavy

Generalizovaná bolest hlavy je příčinou a příznakem spojeným s horečkou, která je důsledkem otoku krevních cév v hlavě. Bolest hlavy spojená s horečkou je způsobena otokem krevních cév v hlavě v důsledku infekcí. Léčba sahá od aspirinu a antibiotik až po NSAID

Kocovinové bolesti hlavy

Ty jsou z hlediska bolesti, nevolnosti a symptomatologie poněkud podobné migrénám. Bolest se však nesoustředí na jednu stranu hlavy jako u migrény. Co způsobuje kocovinu? Nadměrná konzumace alkoholu vede k rozšíření a podráždění krevních cév v tkáni a mozku. Léčba tohoto onemocnění zahrnovala tekutou stravu, konzumaci fruktózy (její dobré zdroje zahrnují med a rajčata) a pití menšího množství alkoholu.

Hlad Bolesti hlavy

Jedná se o typ bolesti hlavy, který je důsledkem nízké hladiny glukózy v krvi a svalového napětí v důsledku zpětného rozšíření krevních cév. Může to být také důsledek nadměrného spánku nebo extrémního hladu v důsledku omezení jídla. Ať už držíte namáhavé diety nebo vynecháváte jídlo, účinek této bolesti hlavy může být vážný. Ujistěte se, že jíte pravidelně a vyváženě, abyste se vyhnuli problémům.

Hypertenze Bolest hlavy

Tento generalizovaný nebo vlasový typ bolesti je silný na začátku dne. S přibývajícím dnem se zmenšuje. Silný krevní tlak je příčinou této bolesti hlavy, která měří 200 systolických krát 110 diastolických. K udržení stavu pod kontrolou potřebujete betablokátory a léky na krevní tlak.

Menstruační bolesti hlavy

Tato bolest hlavy typu migrény se může objevit kdykoli během menstruace nebo ovulace. Rozdíly v hladinách estrogenu lze léčit pomocí hormonální terapie a biofeedbacku. Prevence zahrnuje užívání NSAID, blokátorů vápníku a antikonvulziv.

Posttraumatické bolesti hlavy

Lokální nebo celková bolest může být důsledkem příznaku migrény nebo tenzní bolesti hlavy, ale příčina je zcela jiná. Takové bolesti hlavy se mohou objevit po menším nebo větším traumatu hlavy a jsou odolné vůči léčbě. Možnosti léčby jsou protizánětlivé léky a biofeedback.

Rebound bolesti hlavy

Ty jsou způsobeny chronickým užíváním léků a pravidelné užívání léků proti bolesti jako Tylenol, aspirin nebo ibuprofen více než dvakrát týdně nebo užívání léků na migrénu déle než 10 dní v měsíci může zvýšit riziko takových bolestí hlavy. Nejlepší léčbou je přestat s užíváním léků a nezbytný je také lékařský dohled.

Sinusové bolesti hlavy

Sinusová bolest hlavy je způsobena ucpáním sinusových kanálků, což způsobuje ovlivnění normální drenáže. Tyto typy bolestí hlavy jsou vzácné a migréna a klastrové bolesti hlavy jsou za ně někdy mylně považovány. Bolest je v oblasti nosu způsobená infekcí vyvolanou horečkou. Bolest je pociťována v hřbetu, čele nebo lícních kostech nosu a může se objevit, když se zanítí dutiny v hlavě známé jako sinusy. Bolest doprovází další příznaky, jako je otok obličeje, rýma a horečka. Od nosních polypů po anatomické deformity, jako jsou vychýlená přepážka, jsou příčiny sinusové bolesti hlavy různé. Může být nutná chirurgická drenáž. Mohou být také zapotřebí antibiotika, stejně jako dekongestanty.

Temporální arteritida

Je to bolest, která vás pálí nebo se do vás zavrtává, způsobená zanícenými temporálními tepnami. Výsledkem jsou bolestivé pocity při žvýkání a další příznaky zahrnují ztrátu hmotnosti a problémy se zrakem. Tato porucha zřídka postihuje osoby mladší 50 let. Ačkoli příčina není známa, je obecně důsledkem poruch imunity a steroidy se podávají, jakmile je stav detekován pomocí biopsie.

Zubní bolest hlavy

Jedná se o stav zubů vyvolávající bolesti hlavy nebo obličeje. Je způsobena bruxismem a dysfunkcí temporomandibulárního kloubu. Zatímco bruxismus je důsledkem skřípání zubů během spánku, další dysfunkce postihuje klouby spojující čelist a lebku. Od špatného zarovnání čelistí až po stres a napětí, špatné držení těla nebo artritidu, TMK může být způsobeno řadou podmínek. Zubaři mohou diagnostikovat různé stavy a léčba zahrnuje studený nebo horký obklad, chrániče proti kousnutí a snížení stresu.

TMK může být způsobeno špatným zarovnáním čelistí, stresem, špatným držením těla (jako je celodenní sezení u počítače) nebo artritidou, která postihuje chrupavku, svaly nebo vazy v čelisti.

Váš zubař může pomoci diagnostikovat tyto typy bolestí hlavy a léčba zahrnuje protahování čelisti, horké nebo studené zábaly, snížení stresu a chrániče proti kousnutí.