Co wiedzieć o raku prostaty

Co wiedzieć o raku prostaty

Rak prostaty jest powszechnym rodzajem raka u mężczyzn, ale można go wysoce leczyć we wczesnych stadiach. Zaczyna się w gruczole prostaty, która znajduje się między penisem a pęcherzem.

Prostata ma różne funkcje. Obejmują one wytwarzanie płynu, który odżywia i transportuje nasienie, wydzielanie antygenu specyficznego dla prostaty (PSA), białko, które pomaga nasieniem zachować swój stan płynny, oraz pomaga pomóc w kontroli moczu.

inne niż rak skóry, rak prostaty, rak prostaty, rak prostaty, rak prostaty, rak prostaty, rak prostaty, rak prostaty jest najczęstszym rakiem dotykającym mężczyzn w Stanach Zjednoczonych. American Cancer Society (ACS) przewiduje, że w 2021 r. Będzie około 248 530 nowych diagnoz raka prostaty i około 34 130 zgonów z powodu tego rodzaju raka.

Około 1 na 8 mężczyzn otrzyma diagnozę raka prostaty w pewnym momencie ich życia. Jednak tylko 1 na 41 z nich umrze w rezultacie. Wynika to z faktu, że leczenie jest skuteczne, szczególnie we wczesnych stadiach. Rutynowe badania przesiewowe umożliwia lekarzom wykrywanie wielu przypadków raka prostaty przed ich rozprzestrzenianiem się.

Uwaga na temat płci i płci

Płeć i płeć istnieją na widmach. W tym artykule użyje terminów „mężczyzna”, „kobieta” lub oba w odniesieniu do seksu przydzielonego przy urodzeniu. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Znaki i objawy

Często nie ma objawów na wczesnych stadiach raka prostaty, ale badania przesiewowe mogą wykryć zmiany, które mogą wskazywać na raka. Badanie przesiewowe obejmuje test, który mierzy poziom PSA we krwi. Wysokie poziomy sugerują, że może być obecny rak.

Mężczyźni, którzy doświadczają objawów, mogą zauważyć:

 • Trudności w rozpoczęciu i utrzymaniu oddawania moczu
 • Częsta potrzeba chęci do mocz mocz, szczególnie w nocy
 • Słaby strumień moczu
 • Krew w moczu lub nasieniu
 • Bolesne oddawanie moczu lub wytrysku
 • Ból w bólu w Back, biodra lub miednica

Zaawansowane objawy

Osoby z zaawansowanym rakiem prostaty mogą również nie wykazywać żadnych objawów. Potencjalne objawy będą zależeć od wielkości raka i miejsca, w którym rozprzestrzeniło się w organizmie. Oprócz powyższego, zaawansowany rak prostaty może obejmować następujące objawy:

 • Ból kości
 • Niewyjaśniająca utrata masy ciała

Informacje i zasoby wspierane przez badanie dla zdrowia mężczyzn, odwiedź nasze dedykowane centrum.

Leczenie

Leczenie będzie zależeć między innymi od stadium raka, takich jak wynik Gleason i PSA poziomy. Warto również zauważyć, że może mieć zastosowanie wiele opcji leczenia, niezależnie od stadium raka.

W poniższych sekcjach wymieniamy niektóre opcje leczenia raka prostaty i badamy, co może oznaczać leczenie dla płodności.

wczesny stadium raka prostaty

Jeśli rak jest mały i zlokalizowany, lekarz może polecić:

Otrzymujące oczekiwanie lub monitorowanie

lekarz Może regularnie sprawdzać poziom krwi PSA, ale nie podejmować natychmiastowego działania. Rak prostaty rośnie powoli, a ryzyko leczenia skutki uboczne może przeważać nad potrzebą natychmiastowego leczenia.

Operacja

Chirurg może przeprowadzić radykalną prostatektomię w celu usunięcia guza. Oprócz usunięcia prostaty procedura może również obejmować usunięcie otaczającej tkanki, pęcherzyków nasiennych i pobliskich węzłów chłonnych. Lekarz może wykonać tę procedurę przy użyciu otwartej, laparoskopowej lub wspomaganej robotów chirurgii laparoskopowej.

Radioterapy

Wykorzystuje promieniowanie do zabijania komórek rakowych lub zapobiegania ich rosnącym. Opcje na wczesnym etapie raka prostaty mogą obejmować:

Zewnętrzna radioterapia: Ta metoda wykorzystuje maszynę poza ciałem do wysyłania promieniowania w kierunku komórek rakowych. Radioterapia konformacyjna jest rodzajem promieniowania zewnętrznego, które wykorzystuje komputer, aby pomóc w kierowaniu i ukierunkowaniu określonego obszaru, minimalizując ryzyko zdrowej tkanki i umożliwiając wysoką dawkę promieniowania w celu osiągnięcia guza prostaty.

Promieniowanie wewnętrzne Terapia: Znana również jako brachyterapia, ta metoda wykorzystuje nasiona radioaktywne, które lekarz implantuje w pobliżu prostaty. Chirurg wykorzystuje skany obrazowania, takie jak ultradźwięki lub tomografia komputerowa, aby pomóc w umieszczeniu substancji radioaktywnej.

Leczenie będzie zależeć od różnych czynników. Lekarz omówi najlepszą opcję dla jednostki.

Zaawansowany rak prostaty

W miarę wzrostu raka może rozprzestrzeniać się w całym ciele. Jeśli rozprzestrzeni się lub powróci po remisji, opcje leczenia się ulegną. Opcje mogą obejmować:

 • Chemioterapia: Ta opcja wykorzystuje leki, aby powstrzymać wzrost komórek rakowych. Chociaż może zabić komórki rakowe wokół organizmu, może to powodować działanie niepożądane.
 • Terapia hormonalna: androgeny są hormonami męskimi. Głównymi androgenami są testosteron i dihydrotestosteron. Blokowanie lub zmniejszenie tych hormonów wydaje się zatrzymać lub opóźniać wzrost komórek rakowych. Jedną z opcji jest przejście operacji w celu usunięcia jąder, które wytwarzają większość hormonów organizmu. Różne leki mogą również pomóc.
 • Immunoterapia: Ta metoda wykorzystuje układ odpornościowy danej osoby, aby pomóc w walce z rakiem. Naukowcy mogą używać substancji, które organizm wytwarza lub tworzy je w laboratorium, aby zwiększyć lub przywrócić naturalną obronę organizmu przed rakiem.
 • Kierowana terapia: Ta metoda wykorzystuje leki lub inne substancje, które identyfikują i atakują raka specyficznego komórki. Na przykład badanie 2021 podkreśla opcję radiofarmaceutyczną, która może być skuteczna w przypadku trudnych do leczenia form zaawansowanego raka prostaty.

Wpływ na płodność

gruczoł prostaty Odgrywa rolę w reprodukcji płciowej. Rak prostaty i wiele jego zabiegów wpływa na płodność na kilka sposobów. Na przykład

operacja usunięcia gruczołu prostaty lub jąder wpłynie na produkcję nasienia i płodność. Również radioterapia może wpływać na tkankę prostaty, uszkodzenie nasienia i zmniejszenie ilości nasienia do transportu. Leczenie hormonalne może również wpływać na płodność.

Jednak niektóre opcje zachowania tych funkcji obejmują nasienie bankowe przed zabiegiem lub wydobywanie plemników bezpośrednio z jąder w celu sztucznego zapłodnienia.

Nie ma gwarancji, że nie ma gwarancji, że nie ma gwarancji, że nie ma gwarancji, że nie ma gwarancji, że nie ma gwarancji Płodność pozostanie nienaruszona po leczeniu raka prostaty. Każdy, kto chciałby mieć dzieci po leczeniu, powinien omówić opcje płodności ze swoim lekarzem, gdy opracowują swój plan leczenia.

Przyczyny

Naukowcy nie są pewni dokładnej przyczyny raka prostaty. Rozwija się, gdy cardiline apteka występują określone zmiany, zwykle w komórkach gruczołowych. Gdy komórki gruczołu krokowego wydają się nienormalne, lekarz może nazywać te zmiany jako prostaty nowotworu śródnabłonkowego (PIN). Prawie 50% wszystkich mężczyzn w wieku powyżej 50 lat ma pin.

Początkowo zmiany będą powolne, a komórki nie będą rakowe. Jednak z czasem mogą stać się rakowe. Komórki rakowe mogą być wysoki lub niski. Komórki wysokiego stopnia częściej rosną i rozprzestrzeniają, podczas gdy komórki niskiego stopnia nie będą rosły i nie są powodem do niepokoju.

Czynniki ryzyka

podczas gdy lekarze nie wiedzą dokładnie Dlaczego występuje rak prostaty, następujące czynniki ryzyka mogą zwiększyć prawdopodobieństwo:

 • Wiek: Ryzyko raka prostaty wzrasta po 50 roku życia, ale jest rzadkie przed 45.
 • Rasa lub pochodzenie etniczne: warunek występuje częściej u czarnych ludzi niż biali. Azjatyccy i latynoscy mają mniejsze ryzyko niż ludzie czarni lub biali.
 • Historia rodziny: osoba z bliskim krewnym, która ma historię raka prostaty, ma większą szansę na samodzielne rozwinięcie go.
 • Czynniki genetyczne: odziedziczone cechy, w tym zmiany genów BRCA1 i BRCA2, mogą zwiększyć ryzyko. Mutacje w tych genach również zwiększają ryzyko raka piersi. Mężczyźni urodzeni z zespołem Lyncha również mają większe ryzyko prostaty i innych nowotworów.
 • Dieta: Niektóre dowody sugerują, że diety wysokiego tłuszczu mogą zwiększyć ryzyko raka prostaty.

Inne możliwe czynniki

Podczas gdy konieczne są dalsze badania w celu potwierdzenia ich zaangażowania, inne czynniki, które mogą wpływać na ryzyko raka prostaty, obejmują:

 • Spożycie alkoholu
 • Narażenie na chemikalia, takie jak środek herbicyduszy Orange
 • Zapalenie prostaty
 • Zakażenia przenoszone drogą płciową
 • Operacja wazektomii

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o powiązaniach między alkoholem a rakiem prostaty.

A co z osobami trans?

Osoby urodzone z prostatą mogą rozwinąć raka prostaty. Osoby urodzone bez prostaty nie mogą rozwinąć raka prostaty.

Trans kobiety, które stosują terapię hormonalną, takie jak estrogen, mogą mieć niższe ryzyko, ale ryzyko jest nadal obecne.

Każdy, kto urodził się z A A Prostata powinna porozmawiać z lekarzem na temat badań przesiewowych na raka prostaty.

Etapy

Zwykle opisuje, ile raka występuje w organizmie i jak poważny jest rak. Znajomość etapu raka prostaty może pomóc osobie zrozumieć, czego się spodziewać, i poinformuje o decyzjach o leczeniu.

Osobliwość raka jest złożona i odpowiada za wiele różnych czynników. Zwykle im niższa liczba, tym mniej rozprzestrzeniło się raka. Etapy mogą obejmować:

 • Etap I: Rak jest obecny tylko w gruczole prostaty.
 • Etap II: Rak jeszcze nie rozprzestrzenił się z prostaty, ale osoba będzie miała osoba a higher PSA level.
 • Stage III: The cancer may have spread to nearby tissues.
 • Stage IV: Cancer may have spread to distant parts of the body.

diagnoza

Jeśli dana osoba ma objawy, które mogą wskazywać na raka prostaty, lekarz prawdopodobnie:

 • Zapytaj o objawy
 • Zapytaj o historię osobistą i medyczną
 • Przeprowadź badanie krwi w celu oceny poziomów PSA
 • Przeprowadź test moczu, aby poszukać innych biomarkerów
 • przeprowadzenie badania fizykalnego , który może obejmować cyfrowy egzamin odbytniczy (DRE)

Podczas DRE lekarz sprawdzi ręcznie pod kątem nieprawidłowości prostaty palcem.

Kliknij tutaj Aby dowiedzieć się więcej o egzaminach prostaty.

Dalsze testy

Jeśli lekarz podejrzewa raka, mogą zalecić dalsze testy, takie jak:

 • PCA3 TE ST: Szuka genu PCA3 w moczu.
 • Przekrętowe ultradźwięki: obejmuje to wstawienie sondy z kamerą do odbytnicy.
 • Biopsja: lekarz przyjmie próbkę tkanki Do badania pod mikroskopem.

Tylko biopsja może potwierdzić obecność i rodzaj raka. Osoba, która potrzebuje monitorowania, a nie leczenia, może wymagać rutynowego skanu MRI lub CT.

perspektywy

Podczas gdy rak prostaty jest stosunkowo powszechny, lekarze mogą wcześniej wykrywać większość przypadków i zapewnić skuteczne leczenie. ACS sugeruje prawie 100% 5-letni wskaźnik przeżycia dla osób z zlokalizowanym lub regionalnym rakiem prostaty oraz wskaźnik 30% dla osób z odległym rakiem prostaty. Obecnie ogólny 5-letni wskaźnik przeżycia wynosi 98%.

Najlepszym sposobem wykrywania raka prostaty we wczesnych etapach jest regularne badania przesiewowe. W zależności od czynników ryzyka, może być wskazane, aby ludzie rozpoczęli badania w wieku 40 lat. Każdy, kto jeszcze nie uczestniczył w badaniu, powinien porozmawiać z lekarzem na temat swoich opcji.

 • Zdrowie mężczyzn
 • Cancer/Oncology
 • Rak prostaty/prostaty
 • Urology/Nephrology

Contents